. 22 Aprilie 2014 - Blog - Liceu Popeștii de Sus

Vizitatori: 1
Utilizatori: 0

Contact
LT"Ion Creangă" s.Popeștii de Sus,r-nul Drochia ltpopestiidesus@gmail.com Directorul liceului: Necoara Silvia t. (252) 79-2-14

Formularul pentru autentificare

Principală » 2014 » Aprilie » 22

„Copiii voştri nu sunt copiii voştri.
Ei sunt fiii şi fiicele dorului Vieţii de ea însăşi îndrăgostită.
Ei vin prin voi dar nu din voi
Şi, deşi sunt cu voi, ei nu sunt ai voştri.
Puteţi să le daţi dragostea, nu însă şi gândurile voastre,
Fiindcă ei au gândurile lor.
Le puteţi găzdui trupul dar nu şi sufletul,
Fiindcă sufletele lor locuiesc în casa zilei de mâine, pe care voi nu o puteţi vizita nici chiar în vis.
Puteţi năzui să fiţi ca ei, dar nu căutaţi să‑i fa ... Detalii... »

Categorie: Parintilor | Vizualizări: 436 | Adăugat de: Ipatia | Data: 2014-04-22 | Comentarii (0)

}n această listă, vei descoperi 100 de idei și sfaturi despre ce ai putea ca părinte să-l înveți pe copilul tău de acum (sau cel nenăscut încă) și cum să te asiguri că va ajunge un adult responsabil și matur.

Învață-l să fie meru cel care este el, iar nu cine ești tu: de ex. nu-i cere să devină violonist, doar pentru că tu ai fi vrut să fii. La fel cu alte persoane din anturajul său.

Spune-i cât te bucură reușitele sale și nu te concentra pe ceea ce nu a făcut bine.

Cere-i părerea despre lucruri care sunt importante pentru tine.

Încurajează-l să pună întrebări și să discute respectuos cu alți oameni – inclusiv doctorul, polițistul, profesorii sau orice altă poziție importantă. Cere-i să le respecte autoritatea, dar să nu se simtă inferior în fața ei.

Învață-l că uneori vei face greșeli. Când o faci, recunoaște-o.

Când greșești față de el, cere-ți scuze. Cere-i să facă la fel când a greșit față de tine.

Spune-i că este OK să facă greșeli, toată lumea greșește. Cere-i să și le asume și să le repare, cu ajutorul tău dacă e cazul. Ajută-l să repare ce a greșit.

Învață-l să dea mâna ferm.

Cere-i să privească lumea în ochi atunci când salută sau vorbește cu cineva. Obișnuiește-te să-l privești când îi vorbești.

Ești părintele său, nu prietenul său. Dacă nu înțelegi care este diferența dintre cele două, gîndește-te ce debusolat se va simți când prietenul său îl va disciplina.

Ești părintele său și prietenul său. Pare că ar contrazice precedenta, dar nu o face. Uneori ești tătic, alteori ești tată. Uneori ești mămică, alteori mamă. Copilul are nevoie de amândouă. Eu nu am înțeles lecția asta până când mi-a deschis ochii o prietenă.

Respectă-ți partenerul de cuplu, în prezența copilului și în afara ei. Învață-l că într-un cuplu respectul reciproc este esențial. Poate mai important ca dragostea.

Învață-l că ora de somn este importantă. Respectă-i-o și cere-i să o respecte și el.

Învață-l cum să te sune la lucru. Răspunde-i întotdeauna la telefoane. Dacă e prea mic ca să sune, învață-l să ceară adulților cu care stă (bunica, îngrijitoarea, mama, etc) să te sune. Răspunde la telefoane.

Cere-i să curețe după el. Dacă este prea mic, curățați împreună dezordinea pe care a făcut-o. Învață-l că el trebuie să-și curețe. Sau măcar să ajute.

Dacă a stricat ceva, cere-i să te ajute când repari. Chiar dacă asta înseamnă doar să-ți dea o șurubelniță, învață-l că este responsabil pentru faptele sale. Spune-i că el a stricat și trebuie să participe la reparare. Mi se pare ciudat să aud de situații în care copii distrug întreaga casă, iar în timp ce părinții pun totul la punct, copii se uită la televizor. Părinții devin astfel sclavii copiilor.

Învață-l să dea înapoi lucrurile împrumutate de la alții. Și să-și ceară înapoi lucrurile pe care alți copii i le-au luat cu împrumut. Explică-i că nu trebuie să-i fie rușine pentru asta.

Explică-i că jucăriile, dulciurile și orice alt lucru costă bani. Explică-i că mergi la lucru ca să câștigi bani (dacă ai o afacere, adaptează). Nu îl lăsa să creadă că banii îi primești în mod magic de la bancomat. Copilul meu ajunsese la un moment dat să creadă că bancomatul este o mașină magică care produce bani.

Când mergi să plătești facturi ia-l cu tine. Explică-i că ai plătit curentul, gazul, rata la mașină, etc  - cu cuvinte potrivite vârstei sale. O carte foarte bună despre educația financiară a copiilor este Copil Bogat, Copil Isteț, scrisă de Robert Kiyosaki. Citește-o.

Nu îi cumpăra tot ce îți cere, chiar dacă ți-o permiți ... Detalii... »

Categorie: Parintilor | Vizualizări: 527 | Adăugat de: Ipatia | Data: 2014-04-22 | Comentarii (0)

Alo

Categorie: Profesorilor | Vizualizări: 439 | Adăugat de: Ipatia | Data: 2014-04-22

lkjhuyfu

Categorie: Profesorilor | Vizualizări: 459 | Adăugat de: Ipatia | Data: 2014-04-22 | Comentarii (0)

• 1. Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata. Si atunci, de ce tipi?

• 2. Nu sunt obraznic. Vreau doar putina atentie!

• 3. Vrei sa invat lucruri, dar nu ma lasi sa fac aproape nimic!

• 4. Nu vorbesc serios cand iti spun ca te urasc sau ca nu te mai iubesc! Sunt doar furios!

• 5. Tine-ti intotdeauna promisiunile! Altfel, cum pot avea incredere in tine?

• 6. Poti sa fii uneori mai dura sau autoritara cu mine! Stiu ca mai gresesc!

• 7. Poreclele si glumele pe seama mea ma frustreaza!

• 8. Daca ma iubesti si ma imbratisezi, nu inseamna ca ma rasfeti!

• 9. Nu sta mereu cu gura pe mine! La un moment dat, voi inceta sa te ascult!

• 10. Ia-ma cu tine la cumparaturi! Cum vrei sa stiu, altfel, ce sunt banii si ce se face cu ei?

• 11. Nu ma mai certa in public! Este nepoliticos!

12. Nu imi satisface toate poftele! Nu am nevoie de toate lucrurile pe care le cer!

Categorie: Parintilor | Vizualizări: 449 | Adăugat de: Ipatia | Data: 2014-04-22 | Comentarii (0)

Albume Foto
Block content123

Orarul lecțiilor